Wiara, Kultura i Dziedzictwo

Dziś wspomnienie patronów Europy

Dziś Kościół powszechny wspomina świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego, apostołów Słowian, patronów Europy, św. Cyryla i Metodego. Żyjący w IX wieku święci są najbardziej znani z misji ewangelizacyjnych wśród Słowian i stworzenia najstarszego znanego pisma słowiańskiego – głagolicy.

Fresk nad wejściem do kościoła pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Bílovicach nad Svitavou. Fot. Wikimedia Commons

Fresk nad wejściem do kościoła pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Bílovicach nad Svitavou.
Fot. Wikimedia Commons

Święty Metody urodził się około roku 815, jako Michał, a św. Cyryl około 827 jako Konstantyn. Imiona, pod którymi są obecnie czczeni przyjęli w późniejszym okresie swojego życia, wstępując do zakonu. Obaj pochodzili z wielodzietnej chrześcijańskiej rodziny z Tesalonik.

Pierwotnie nawracali Chazarów na Krymie, nauczali na Półwyspie Arabskim oraz w Bułgarii. Książę Wielkomorawski wysłał ich do Słowian, gdyż znali używany przez nich język. Wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę). Potem jeden z uczniów św. Metodego wprowadził do tego pisma majuskuły (duże litery) alfabetu greckiego. Pismo to nazwano cyrylicą. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański.

Św. Cyryl zmarł w 869 roku w rzymskim klasztorze, zaś jego brat, św. Metody w 885 roku, prawdopodobnie w Welehradzie na Morawach.

Papież Jan Paweł II ogłosił Cyryla i Metodego w 1980 roku współpatronami Europy, a w 1985 r. poświęcił im encyklikę Slavorum apostoli.

Źródła: Wikipedia, brewiarz.pl, kontrrewolucja.net

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top