Opinie, Analizy i Wywiady

Euro-naziści kontratakują

Barbara Spineli podczas debaty na temat praworządności w Polsce powiedziała, że  neonacjonalizm rządu Beaty Szydło stoi w sprzeczności z wartościami europejskimi. Przestraszyłem się, że za chwilę w feministycznym zwyczaju i akcie protestu babcia się rozbierze i zawieszą transmisję, ale się powstrzymała. Potem pomyślałem, że skoro oni przekłamują znaczenia słów i gadają takie dyrdymały, to warto im  przypomnieć korzenie. Zacznijmy nazywać rzeczy po imieniu, żadni z nich euroentuzjaści, to euro-naziści.

flickr.com/ GUE/NGL

flickr.com/ GUE/NGL

Nie spodziewałem się, że debata w Parlamencie Europejskim osiągnie wyżyny intelektu, ale głupota europosłów mnie zaskoczyła. Beata Szydło słusznie zwróciła uwagę, że nie usłyszała pytań. Europosłowie korzystali z okazji, żeby zabłysnąć przed wyborcami, robili uszczypliwości pod adresem swoich rządów. Na przykład Holenderka, której imienia nie pamiętam, krytykowała rząd premiera Marka Rutte. Nie przytoczę dokładnie, ale wypowiedziała się w takim tonie: holenderska demokracja nie świeci przykładem praworządności, rząd kręci lody pod stołami, więc nie wymagajmy od dzikusów ze wschodu.  Z kolei Słowak powiedział, że prosi o nadzór nad swoim krajem, bo nowy rząd powsadzał ludzi do więzienia. Jak widać Słowacy wyjątkowo cenią swoją niepodległość.

Druga grupa europosłów to feministki, wyznawcy globalnego ocieplenia i inni nowocześni, którzy skorzystali z okazji, żeby popłakać nad państwami narodowymi. Od dawna wiedzieliśmy, że mają fory na europejskich salonach, ale debata była okazją, żeby poznać ich z imienia i nazwiska. Barbara Spinelli,  która wyzwała nas od neo-nacjonalistów, jest córką włoskiego komunisty. Alterio Spinelli był zwolennikiem federalizmu europejskiego i bardzo ważnym członkiem ruchu federalistów.  Zapisał się na kartach historii jako inicjator manifestu z Ventotene, który nawoływał do utworzenia europejskiego państwa ponadnarodowego jako jedynego tworu zdolnego przeciwstawić się zapędom imperialnym pojedynczych państw narodowych. Prawdopodobnie dla Barbary Spinelli neo-nacjonalizm to najgorsze wyzwisko. Guy Verhofstadt, który bardzo bulwersował się podczas swoich wypowiedzi jest przewodniczącym Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Powiedział, że polityka Beaty Szydło pomoże Putinowi podzielić Europę. Ciekawa teoria, ale spodziewałem się lepszej po człowieku, który jest zdeklarowanym zwolennikiem powołania Stanów Zjednoczonych Europy.

Po debacie pozostał smak zwycięstwa i wrażenie, że dotyczyła bardziej kondycji Europy, niż praworządności w naszym kraju. Zwolennicy państw narodowych i wolnościowcy wygrali, bo wypowiadali się rozsądnie. Ale federaliści przegrali, bo nie chciało im się przyjść do pracy. Możemy się cieszy, że przyklasnęło nam kilku rozsądnych, ale imperium kontratakuje. Procedura nadzoru nad suwerennym państwem jest przecież zwycięstwem takich ludzi jak Alterio Spinlli, którzy uważali, że jedynie europejskie państwo ponadnarodowe jest zdolne przeciwstawić się imperialistycznym zapędom pojedynczych państw narodowych. Federaliści przez lata dokonywali marszu przez instytucje, dzięki czemu córka tego komunisty, Barbara Spinelli jest eurodeputowaną. Debata w Parlamencie Europejskim pokazała, że federaliści są bliscy realizacji swoich utopii, ale są jeszcze osoby, które mogą walczyć.  W końcu musimy zacząć mówić prawdę o naszych przeciwnikach. Jeżeli my jesteśmy neo-nacjonalistami, szowinistami i ksenofobami to trzeba przypomnieć ich korzenie. Żadni z nich euroentuzjaści, to anty-europejczycy, internacjonaliści, komuniści i  rewolucjoniści, innymi słowy to czyści euro -naziści.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top