Informacje

Bułgaria: projekt nowego gazociągu

W środę władze Bułgarii przedstawiły projekt budowy rurociągu, którym popłynie rosyjski gaz do Europy. Borisow, bułgarski premier zaznacza jednak, że gaz popłynie z pominięciem Ukrainy. Nowy projekt budowy gazociągu daje dowód, że Moskwa nie zamierza zrezygnować z pozostania głównym dostawcą gazu do Europy.

Fot. Wikimedia Commons

Fot. Wikimedia Commons

„Bałkan” to nazwa nowego gazociągu powstałego na potrzeby eksploatacji gazu z Rosji. Poprzedni projekt South Stream zakładał dostarczanie ponad 63 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie do Europy przez Morze Czarne i Bałkany. Nie doszedł on jednak do skutku ze przede wszystkim względu na nacisk ze strony Brukseli. Przyczyną upadku projektu okazały się być również zbyt duże koszty. Rosyjski Gazprom wycofał się również z inicjatywy budowy gazociągu z Turcją. Bezpośrednią przyczyną było pogorszenie relacji między Ankarą a Moskwą po strąceniu rosyjskiego bombowca na granicy syryjsko – tureckiej.

Jak poinformował premier bułgarskiego rządu, Rosjanie wyrazili zgodę na budowę przynajmniej dwóch rur gazociągu. Ich łączna przepustowość ma wynieść około 20 miliardów metrów sześciennych. Pozostałe rury dobudują Bułgarzy. Ponieważ UE nie wyraziła zgodny na wyłączne dostawy gazu z Rosji. W centrum dystrybucyjnym pod Warną przechodzić będzie również azerski gaz pochodzący z nowopowstającego gazociągu Trans Anatolian.

Prace nad budową rurociągu rozpoczną się między 2021 a 2023 r. Kwestia projektu zostanie omówiona podczas spotkania bułgarsko-rosyjskiej komisji współpracy  gospodarczej, które odbędzie się w dniach 27-28 lutego 2016 r. Premier Bułgarii zaznaczył, że jego celem jest uznanie tego projektu przez KE jako jednego z priorytetów UE.

Źródło: pch24.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top