Opinie, Analizy i Wywiady

Ale jaja! Ale jaja! Ale jaja!

Na ten dzień czekali chyba niemal wszyscy Polacy. Po tygodniach gorącej dyskusji na temat Trybunału Konstytucyjnego nadszedł dzień gdy ten właśnie Trybunał przemówił. Co prawda tylko w pięcioosobowym składzie, ale jednak.

20151203_153005

Fot. Tomasz Miller

Przedmiotem dzisiejszego rozstrzygnięcia był wybór 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego z października bieżącego roku. Można było mieć wątpliwości jak postąpi Trybunał, ponieważ jego przewodniczący Andrzej Rzepliński jeszcze wczoraj biegał po mediach i mówił, że koalicja PO-PSL złamała jedynie dobry obyczaj, a nie Konstytucję. Na szczęście Trybunał nie posłuchał rad swojego kolegi i decyzję podjął słuszną. Czyli reasumując, Trybunał uznał, że październikowy wybór trzech sędziów był konstytucyjny, a dwóch już nie. Co bardzo ważne, dzisiejszy wyrok kompromituje Andrzeja Rzeplińskiego, ponieważ brał on aktywny udział w pracach legislacyjnych dotyczących październikowej ustawy.

Zaraz po ogłoszeniu werdyktu nastąpił wysyp przeróżnych konferencji prasowych. Śmiesznie wypadł poseł Kukiz’15 (nazwiska nie odnotowałem), który zakomunikował, że jego ugrupowanie nie będzie prosiło o żadne ekspertyzy sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, po czym wrócił do swoich spraw. Bardziej interesująca była jednak konferencja Michała Szczerby i Mariusza Witczaka z PO. Po tym jak Trybunał uznał ich ustawę za niekonstytucyjną, ci stwierdzili, że wyrok sędziów pokazuje, że Andrzej Duda złamał konstytucję. Idąc tym tropem, możemy stwierdzić, że w ogóle PiS i Prezydent Andrzej Duda odpowiadają za wszystkie błędy koalicji PO-PSL. Michał Szczerba stwierdził nawet, że Prezydent powinien się liczyć z tym, że za swoje ostatnia działania będzie postawiony przed Trybunał Stanu. Przez lata politycy PO twierdzili, że Jarosław Kaczyński jest politykiem, który nie umie przegrywać. Dzisiejsza konferencja posłów PO, ale także ostatnie wybryki posłów tej partii pokazują, że stan rzeczy jest zupełnie inny. Partia, która wedle ostatnich sondaży ma już niższe poparcie niż ugrupowanie Ryszarda Petru, robi teraz wszystko by mimo porażki w wyborach… rządzić. Stan, który chciała osiągnąć ta partia, a więc komplet sędziów Trybunału Konstytucyjnego z nominacji jednej partii byłby właśnie zamachem na demokrację (czego w działaniach obecnego rządu dopatruje się grupka sfrustrowanych ludzi, pod nazwą KOD).  W dzisiejszym orędziu do narodu odniósł się do tego Prezydent Andrzej Duda, który powiedział, że istotą Trybunału Konstytucyjnego jest fakt, że jest on pluralistyczny.

9 grudnia Trybunał Konstytucyjny przemówi raz jeszcze. Tym razem przedmiotem rozprawy będzie wybór 5 sędziów przez Sejm obecnej kadencji. Spodziewam się, że werdykt nie będzie przyjemny dla PiS. Ale mam dla nich dobrą radę. Nie pękajcie! Jeśli Trybunał zakwestionuje Wasz wybór to na zwołanej szybko konferencji prasowej powiedzcie, że winę za to ponosi Donald Tusk, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak czy kto tam jeszcze (ważne by był z PO) i sprawa będzie załatwiona. Wtedy też będzie w końcu powód do postawienia Donalda Tuska przed Trybunał Stanu. A więc do 9 grudnia!

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top