Informacje

Dziś Święto Niepodległości

Dziś Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). W całej Polsce będą odbywać się uroczystości z nim związane.

Fot. Lukas Plewnia/Flickr

Fot. Lukas Plewnia/Flickr

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach patriotycznych w Warszawie i Białej Podlaskiej. Pierwszym punktem programu będzie Msza Święta za ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie o godzinie 9. Następnie prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 10.30 w Belwederze wręczy odznaczenia państwowe. Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie o godz. 12 odbędzie się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości bez udziału mediów w Pałacu Prezydenckim prezydent wzniesie „toast za Niepodległą”. Późnym popołudniem w Białej Podlaskiej prezydent weźmie udział w uroczystości nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego. Następnie weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W Warszawie odbędzie się także jedno z najważniejszych i najliczniejszych wydarzeń organizowanych przez środowiska narodowe – Marsz Niepodległości. Rozpocznie się on o 12 Mszą Świętą. Sam marsz wyruszy około godziny 14 spod ronda Dmowskiego.

Inne wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości to m.in. 10. Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski w Warszawie, czy Bieg Niepodległości w Warszawie. W Gdańsku Liga Obrony Suwerenności organizuje manifestację patriotyczną, która rozpocznie się o godzinie 15 przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top