Informacje

TK: Klauzula sumienia jest zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zapis ustawowy, który nakazuje lekarzowi odmawiającemu świadczenia ze względu na klauzulę sumienia wskazanie innego lekarza bądź placówki, jest niezgodny z konstytucją.

Klauzula sumienia jest zgodna z konstytucją

Fot. Pixabay

Niezgodne jest również to, że lekarz, którym kieruje klauzula sumienia musi zrezygnować z niej „w innych przypadkach niecierpiących zwłoki”. Nie wiadomo jednak, jakie to są przypadki, w których świadczenie należy wykonać natychmiast.

Ponadto Trybunał stwierdził, że „wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną”. Jedynym obowiązkiem zgodnym z konstytucją pozostaje poinformowanie o odmowie wykonania świadczenia. – W świetle hierarchii wartości konstytucyjnych trudno jest przyznać, że inne prawa pacjenta niezwiązane z jego życiem i zdrowiem mogłyby mieć pierwszeństwo przed wartością, jaką jest w demokratycznym państwie prawnym wywodzona wprost z godności człowieka wolność sumienia – zaznaczyła sędzia.

Najlepszym rozwiązaniem według TK jest dowiadywanie się w NFZ o lekarzach lub placówkach, które mogą wykonać świadczenie. NFZ dysponuje takimi informacjami, przez co można uniknąć niepotrzebnych nieścisłości i problemów.

Źródło: gosc.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top