Opinie, Analizy i Wywiady

Kiernicki: Rząd powinien zrobić wszystko, by wyprowadzić Polskę na prostą

Rząd powinien zrobić wszystko, żeby szybko wyprowadzić Polskę na prostą! – mówi Bogusław Kiernicki z Prawicy Rzeczypospolitej, kandydujący do Sejmu z 8 miejsca na liście PiS w Poznaniu w wywiadzie przeprowadzonym przez Pawła Kubalę. – Działania, które powinien podjąć rząd muszą uwzględniać trzy najbardziej podstawowe cele: żeby w Polsce znów rodziło się więcej dzieci, żeby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za pracą za granicę i żeby ci, którzy już wyjechali mieli realną perspektywę powrotu – dodaje.

Bogusław Kiernicki i lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Bogusław Kiernicki i lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

W Pańskiej dotychczasowej działalności wiele miejsca zajmowały sprawy kultury. Jakimi priorytetami w tej dziedzinie będzie się Pan kierował gdyby dostał się Pan jako poseł do Sejmu?

Przede wszystkim zachowaniem i rozwojem elementów kultury klasycznej. W każdej z dziedzin kultury. Zarówno w muzyce, jak i w teatrze, czy też w sztukach wizualnych. Obawiam się bowiem, że bez zachowania fundamentów kultury klasycznej wszechobecny „eksperyment” jest w stanie w krótkim czasie rozłożyć to co można nazwać jeszcze kulturą. Żeby do tego nie dopuścić mecenat państwa musi być instrumentem precyzyjnym i konsekwentnie związanym z promocją tego co w kulturze polskiej i europejskiej wartościowe, sprawdzone i twórcze. Ważna w tym zakresie będzie rola i umiejscowienie mediów publicznych. Bliżej kultury i dalej od komercji. Sądzę, że w tym sensie pomysł poddania mediów kurateli Ministerstwa Kultury jest kierunkowo bardzo dobry.

Niedawno „Gazeta Wyborcza” zainteresowała się Pańską kampanią w kontekście starego sporu z Teatrem Ósmego Dnia. Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom charakter tego sporu?

Spór, jeśli można tak to nazwać, jest dość banalny. Sądzę, że jest on raczej z dziedziny polityki niż sztuki. Mam przekonanie, że Teatr Ósmego Dnia, a na pewno Ewa Wójciak, osoba, która od wielu lat nadaje mu ton, realizuje się przede wszystkim w szeroko rozumianej polityce. Można zaryzykować twierdzenie, że tak było zawsze, ale nie było to może tak bardzo widoczne. Dziś ambicją „ósemek” jest walka z Kościołem, jego nauczaniem i tradycyjną moralnością. A najbardziej radykalnym wyrazem tej postawy był słynny wpis Ewy Wójciak po wyborze Papieża Franciszka. Zażądaliśmy wówczas jej odwołania z funkcji dyrektora Teatru.

Ale jednak nie to chyba było przedmiotem publikacji w „Wyborczej”?

Jak już wspomniałem, ten wątek jest bardzo banalny. Na elewacji budynku w którym mieści się Teatr Ósmego Dnia zawiesiliśmy mój baner wyborczy z napisem „Ósemka na liście PIS”. Po kilku dniach władze Poznania zażądały, aby baner został natychmiast zdjęty. Pozwoliłem sobie wyrazić zdziwienie tym faktem, bo wczesnej w tym samym miejscu wisiały miesiącami transparenty Teatru Ósmego Dnia i jakoś nikomu nie przeszkadzały. Złożyliśmy protest uznając, że nie może być tak, że w mieście są równi i równiejsi. Ale w Poznaniu rządzonym przez lewacką Platformę to jest niestety norma.

Po ośmiu latach rządów PO-PSL nowy rząd będzie musiał poradzić sobie z zarządzaniem państwem słabym gospodarczo i demograficznie. Co powinien zrobić nowy rząd, żeby szybko wyprowadzić Polskę na prostą?

Na tak postawione pytanie powinienem odpowiedzieć, że rząd powinien zrobić wszystko! Bo z punktu widzenia polskiej polityki nie ma ważniejszej sprawy. Równocześnie musimy mieć świadomość, że to jest tak trudna materia, że nawet jeśli przyszły rząd rzeczywiście zrobi wszystko, co w jego mocy, to i tak szybko tu się na prostą nie wyjdzie. Działania, które powinien podjąć rząd muszą uwzględniać trzy najbardziej podstawowe cele: żeby w Polsce znów rodziło się więcej dzieci, żeby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za pracą za granicę i żeby ci, którzy już wyjechali mieli realną perspektywę powrotu.

Dlaczego angażuje się Pan w działalność Prawicy Rzeczypospolitej, a nie na przykład w PiS, czy w bardziej popularną od Prawicy Partię KORWiN?

Jeśli chodzi o Prawicę Rzeczypospolitej, to spełnia ona moje trzy podstawowe kryteria. Po pierwsze ma misję z którą się w pełni identyfikuję, ma udowodnioną wiarygodność i posiada lidera, który ma moje zaufanie. Prawica Rzeczypospolitej powstała, żeby przywrócić samodzielną politykę chrześcijańsko-konserwatywną. I to robi! Marek Jurek jest jej niekwestionowanym reprezentantem. Oczywiście nasza polityka potrzebuje poważnych sprzymierzeńców. Stąd nasza współpraca przede wszystkim z Prawem i Sprawiedliwością, partią która reprezentuje dziś zasadnicze oczekiwania społeczne na zmianę w Polsce. Oczywiście PIS nie wyczerpuje naszego potencjału współpracy. Blisko nam w wielu sprawach do Polski Razem Jarosława Gowina czy też Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Czasami jest to jednak bardziej skomplikowane. Po ludzku łatwiej nam rozmawiać z Pawłem Kukizem niż Januszem Korwinem Mikke. Chociaż programowo na pewno dużo bliżej do gospodarczych rozwiązań partii KORWIN, niż do… nie wiadomo czego w Ruchu Kukiza.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top