Informacje

Prezydent podpisał ustawę o in vitro

Ustępujący Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o in vitro. Pomimo zaciekłej walki w Parlamencie (senacka Komisja Zdrowia projekt odrzuciła), pomimo prawie 40 000 podpisów obywateli pod petycją obywatelską ustawa wchodzi w życie. Jeden z jej punktów po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw zostanie wysłany do Trybunału Konstytucyjnego.

In vitro zalegalizowane podpisem Komorowskiego

Fot. Laurine Depta

Jednym z ostatnich aktów prawnych podpisanych przez ustępującego Prezydenta jest kontrowersyjna ustawa o in vitro. Wchodzi w życie jedna z najbardziej skrajnych propozycji „rozwiązania problemu” par bezskutecznie starających się o dziecko. O jej kontrowersyjności świadczy nawet postawa senatorów PO, którzy nie byli w stanie przyjąć jej w Komisji Zdrowia Senatu. O protestach tysięcy obywateli czy biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego nawet nie wspominam…

Jestem prezydentem polskich obywateli o zróżnicowanych światopoglądach, o odmiennych zaangażowaniach religijnych, o różnych sympatiach politycznych. Jestem przeciwnikiem pochopnego regulowania prawem ludzkich sumień – mówił prezydent tłumacząc, dlaczego podpisał ustawę. Dodał też, że „prawo nie może zmuszać nikogo i nie zmusza do zachowań niezgodnych z jego etyką. O własnym sumieniu decydują ludzie.”

Jednocześnie poinformował, że jeden z zapisów ustawy mówiący o możliwości pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, budzi poważną wątpliwość co do zgodności z Konstytucją. Ustawa jednak najpierw zostanie opublikowana, co oznacza jej wejście w życie.

Tymczasem coraz więcej organizacji i środowisk, m.in. Obywatelski Ruch Promocji Naprotechnologii, czy Prawica Rzeczypospolitej, apelują do wsparcia programów leczenia niepłodności, zamiast finansowania jednorazowej sztucznej produkcji dziecka.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top