Informacje

Kard. Nycz o in vitro: O kompromisie nie może być mowy

– Nawet jeśli w jakimś kraju prawo cywilne umożliwia zabiegi in vitro, dla katolika ta metoda jest niedopuszczalna i każdy wierzący powinien być świadomy zaciągnięcia winy moralnej – stwierdził kardynał Kazimierz Nycz w wywiadzie dla „Plus Minus”.

Foto: Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Foto: Lukas Plewnia/Polen-heute.de

– Nawet gdyby metoda in vitro była na tyle doskonała, że nie pociągałaby za sobą zabijania ani zamrażania embrionów, to nadal pozostaje niegodna z punktu prawa Bożego – podkreślił. – Ponieważ dziecko poczyna się poza aktem seksualnym, wyłączną przestrzenią powoływania nowego życia. Każdy człowiek ma prawo do tego, by jego poczęcie było owocem miłości rodziców – dodał.

Kardynał zaznaczył także, że „sytuacja zupełnego bezprawia, którą mamy teraz w Polsce w kwestii in vitro, jest na pewno najgorsza z możliwych”. Jego zdaniem, jeśli nie jest możliwe zablokowanie procedury in vitro, należy walczyć o rozwiązania prawne, które będą powodować najmniejszą szkodliwość z punktu widzenia moralnego.

Warto wspomnieć, że jedyną medyczną metodą leczenia niepłodności jest naprotechnologia. Faktycznie leczy ona niepłodność, dlatego w tym przypadku z punktu widzenia katolika nie pojawiają się żadne wątpliwości moralne. Program finansowania naprotechnologii wdrożyły już samorządy Podkarpacia i Częstochowy. Niedawno powstał też Obywatelski Ruch Promocji Naprotechnologii.

Źródło: archidiecezja.warszawa.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top