Informacje

Rząd Ewy Kopacz po raz kolejny szkodzi polskim kopalniom

Rząd Ewy Kopacz chce zrezygnować z planów zakładających ograniczenie importu rosyjskiego węgla. Tym samym zaszkodzi polskim kopalniom.

Foto: Mariusz Cieszewski/Flickr

Foto: Mariusz Cieszewski/Flickr

Ta decyzja jest jeszcze bardziej zaskakująca, gdy spojrzeć na nią nieco szerzej. Równocześnie z rezygnacją z jednych planów, planuje się coś innego. Tym razem jest to restrukturyzacja polskiego górnictwa. Niestety jak już niejednokrotnie można było się przekonać, wiąże się ona z kolejnymi zamkniętymi kopalniami i tysiącami osób pozbawionych pracy.

Decyzję podjęto ze „względów prawnych”. Rosyjski węgiel i tak trafia na europejski rynek, a stamtąd z odpowiednią plakietką i marżą do Polski. Ministrowie tłumaczą, że „importu z Rosji nie da się zakazać. Poza tym byłoby to nieopłacalne.” Słowa te wydają się być tym dziwniejsze, że jeszcze niedawno rząd podjął decyzję o ograniczeniu importu rosyjskiego węgla.

Pełnomocnicy rządu w tej sprawie tłumaczą, że polskie kopalnie wydobywają za mało węgla i jest on bardzo drogi, dlatego też trzeba sprowadzać ten ze wschodu… jednocześnie zamykają własne kopalnie, dla których produkcja będzie jeszcze mniej opłacalna.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top