Informacje

MSW nie zdąży przygotować systemu informatycznego rejestrów państwowych?

Fot. Pixabay

System informatyczny rejestrów państwowych, który ma zrewolucjonizować załatwianie spraw urzędowych, wciąż nie przeszedł testów i może mieć wiele poważnych błędów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Tymczasem już od stycznia urzędy mają być gotowe do wydawania nowych dowodów osobistych. Nie będzie to możliwe bez sprawnego systemu informatycznego.

Do tej pory nie zrobiono testów przy pełnym obciążeniu systemu. Nie wiadomo więc, jak aplikacja zachowa się w praktyce. A to tylko jedno z potencjalnych zagrożeń – mówi „DGP” Jan Czajkowski, przewodniczący zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Chodzi o aplikację ŹRÓDŁO, przygotowywaną w Centralnym Ośrodku Informatyki MSW. Ma ona pozwolić lokalnym urzędom na łączenie się z rejestrami państwowymi w celu załatwieniu takich spraw, jak wydanie nowego dowodu osobistego, nadanie numeru PESEL czy sporządzenie odpisu aktu.

Dziennikarze alarmują, że aplikacja nadal posiada szereg błędów i jest możliwe, że jej wprowadzenie od 1 stycznia może doprowadzić do katastrofy systemu informatycznego przyćmiewającej to, co niedawno mogliśmy obserwować w kontekście PKW. Z drugiej strony możliwe jest opóźnienie we wprowadzaniu nowego systemu, jeżeli nadal nie będzie działał w pełni poprawnie. Przedstawiciel Centralnego Ośrodka Informatyki zapewnia jednak, że oprogramowanie jest gotowe, a obecnie wprowadzane są poprawki.

Źródło: biztok.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top